Karakorum: Zdobyć K2 i do bazy wrócić na nartach

Andrzej Bargiel wyruszył 22 czerwca 2017 na kolejną wyprawę.

Tym razem sam przyznaje, że będzie ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Bo cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m).  Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu. Dlatego wyprawa K2 Ski Challenge rusza pod hasłem „Dokonać niemożliwego”. Przed 35 laty mianem „narciarza niemożliwego” określono Szwajcara Sylvaina Saudana, po tym jak dokonał pierwszego pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika, pokonując na nartach północne urwiska Gasszerbruma I (8068 m).

Hasło nie oznacza jednak, że zjazd z K2 jest niemożliwy. Dotychczasowe próby dowodzą, że jest on możliwy, bowiem zjeżdżano już fragmentami stoków i ścian Góry Gór, nikt jednak z himalaistów ani narciarzy wysokogórskich nie dokonał pełnego zjazdu ze szczytu. Za taki uważany jest zjazd z wierzchołka do podstawy lub granicy śniegu.

Około 400 metrów z samego wierzchołka zjechał słynny włoski alpinista i narciarz z Południowego Tyrolu, partner wspinaczkowy Reinholda Messnera, Hans Kammerlander. Ten sam, który mówił: „Prawie wszystkie szczyty zostały osiągnięte, wspinano się na prawie wszystkimi ścianami. Ale nielicznymi z tych ścian zjechano na nartach… Byłby to piękny projekt, zobaczyć kogoś, kto może zjechać ze wszystkich ośmiotysięczników”.

Kammerlander zjeżdżał z większości szczytów ośmiotysięcznych, ale żaden z jego zjazdów nie prowadził z wierzchołka do podstawy, albo do granicy śniegu. Dokonał tego Andrzej Bargiel w 2014 roku zjeżdżając z Manaslu (8156 m), zaś rok później – z Broad Peaku (8051 m)..
Próby zjazdu z K2 podejmowali również Amerykanin David Watson w 2009 roku, Szwed Fredrik Ericsson w 2010 roku i Niemiec Luis Stitzinger w 2011 roku. Jednak żaden z nich nie zdobył szczytu.

Watson zjeżdżał z wysokości 8350 m do położonego 1000 m niżej obozu III. Następnie po zejściu kolejnych prawie 1000 m niżej drogą normalną, przez tzw. Żebro Abruzzów (prowadzi ona przez partie skalne, nie nadające się do zjazdu), przypiął ponownie narty, by dotrzeć na nich do bazy.
Ericsson zjeżdżał spod Ramienia K2 z wysokości 7800 m do bazy Drogą Cesena, zwaną także Baskijską, pokonaną po raz pierwszy w 1994 roku przez hiszpańsko-baskijski zespół. Zginął jednak podczas próby ataku szczytowego.

Stitzinger, choć szczytu nie zdobył, dokonał dotąd najdłuższego zjazdu ze stoków K2, z wysokości 8050 m do położonej na 5100 m bazy. Jako pierwszy spróbował zjazdu z Drogi Cesena w kierunku południowej ściany i dolnych partii, którymi prowadzi niepowtórzona do tej pory Droga Polska, zwana także w zachodnich publikacjach Drogą Kukuczki, poprowadzona w 1986 roku przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego.
To właśnie tym wariantem, po pokonaniu pól podszczytowych, słynnej Szyjki Butelki, czyli stromego kuluaru, znajdującego się pod gigantycznych rozmiarów serakiem i długiego, łagodnie nachylonego Ramienia K2, chce zjeżdżać Andrzej Bargiel.

Tego lata, także z nartami, zaatakuje K2 słynny Słoweniec Davo Karničar, autor pierwszego pełnego zjazdu z Mount Everestu i Annapurny, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z siedmiu szczytów Korony Ziemi. Jeszcze w 2011 roku w wywiadzie dla miesięcznika „Góry” mówił: „Nie znajduje teraz w sobie żaru i zdecydowania, żeby to zrobić”, chociaż od lat marzył o tym wyczynie. Dla 55-letniego Słoweńca mógłby być on ukoronowaniem wielkiej kariery narciarza ekstremalnego. Dla 29-letniego zakopiańczyka z kolei trwałym wpisem do kanonu historii himalaizmu.

Być może będzie to okazja do spotkania młodości i szybkości Bargiela, który w rekordowym czasie zdobył Elbrus i Manaslu, a także szczyty, których zdobycie daje tytuł Śnieżnej Pantery, z wiedzą i doświadczeniem Karničara.

Andrzej Bargiel przez ostatnie tygodnie trenował w Chamonix, wchodząc na wysokie szczyty francuskich Alp i zjeżdżając najtrudniejszymi kuluarami w regionie. Jest świetnie przygotowany do swojego najtrudniejszego wyzwania.

Partnerem strategicznym wyprawy jest ponownie firma Sobiesław Zasada Automotive. Partnerem technicznym Bargiela na K2 będzie Salomon. Kombinezon wyprawowy zapewnia także po raz kolejny Pajak, za łączność będzie odpowiadać firma KenBit, opiekunem medycznym, odpowiedzialnym także za przygotowanie fizyczne Jędrka do wyprawy, jest Enel Sport, wyprawę wspiera także IMM. Partnerami medialnymi wyprawy są RMF FM i Wirtualna Polska.

Andrzejowi na wyprawie będą towarzyszyć m.in. ratownik TOPR Kuba Poburka i młodszy brat, Bartek, którzy wspierali skialpinistę także podczas wyprawy na szczyty Śnieżnej Pantery, Marcin Kin, fotograf większości wcześniejszych wypraw, a także Szymon Rzankowski i operatorzy filmowi.
Na K2 działać będzie także wyprawa unifikacyjna Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, w której składzie jest także wspierający Andrzeja na poprzednich wyprawach Dariusz Załuski. Tak więc do Pakistanu leci więc z naszym narciarzem zgrany i sprawdzony zespół ludzi.

Autor zdjęć: Marcin Kin/Szymon Rzankowski
Teaser wyprawy K2 Ski Challenge:

Hic Sunt Leones – K2 Ski Challenge

Niebawem wyruszam wraz z ekipą na kolejną wyprawę w ramach projektu Hic Sunt Leones. Tym razem celem jest pierwszy na świecie zjazd na nartach z wierzchołka K2! Niesamowita przygoda, ale również ogromne wyzwanie… Będzie się działo !!! Soon I will be heading for my next big mountain expedition. This time the goal is to make a first-ever ski descent from top of K2! Without a doubt an incredible adventure, but also a massive challenge. Let's rock'n'roll !!!#k2skichallengeSobiesław Zasada Automotive Salomon

Opublikowany przez Andrzej Bargiel na 6 czerwca 2017

Materiały z wyprawy K2 Ski Challenge dostępne będą na serwerze dropbox pod adresem: https://www.dropbox.com/sh/eh003kuo2dnt7gf/AAAJQsX9pAnbArgksxtEstbfa?dl=0
Dodatkowe materiały video dla telewizji: https://www.dropbox.com/sh/0mv7xyu2tr93uff/AAAJFW49icqoB-kBn0dNGra7a?dl=0
facebook.com/Jedrek.Bargiel
instagram.com/andrzejbargiel
twitter.com/JedrekBargiel
Biuro prasowe „Andrzej Bargiel – K2 Ski Challenge”
Press office „Andrzej Bargiel – K2 Ski Challenge”
Mateusz Kiełpiński
media@andrzejbargiel.com
+48664155166

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *