Europejska Noc Muzeów obchodzi dwudziestolecie

W tym roku mija dwadzieścia lat od pierwszej Nocy Muzeów, która odbyła się w styczniu 1997 w Berlinie. Okazało się, że pomysł był trafiony – za Berlinem poszły Paryż i Amsterdam. I tak z berlińskiej Nocy Muzeów zrodziła się Europejska Noc Muzeów. Obecnie nocne imprezy muzealne organizuje ponad 120 miast europejskich, udostępniając bezpłatnie lub za symboliczną opłatą muzea, galerie i instytucje kultury. Dla odwiedzających wybrane obiekty organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje, takie jak zwiedzanie z przewodnikiem obiektów na co dzień niedostępnych, koncerty kameralne, poczęstunki, warsztaty dla dorosłych i dzieci, konkursy czy rekonstrukcje wydarzeń historycznych.

Pierwszą Noc Muzeów w Polsce zorganizowało w 2003 roku poznańskie Muzeum Narodowe. W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w maju 2004, w roku wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. O północy zagrano hymn Unii Europejskiej, „Odę do radości”, a niebo rozświetliły fajerwerki. Do miast, w których odbywają się Noce Muzeów, Zakopane dołączyło w roku 2008 dzięki Muzeum Tatrzańskiemu im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Muzeum Tatrzańskie ze swoimi filiami  jest nadal głównym organizatorem Nocy Muzeów, choć z roku na rok przybywa w naszym mieście instytucji związanych z kulturą, które włączają się w cykl wydarzeń związanych z Nocą Muzeów, coraz ciekawsze są też imprezy towarzyszące.

Na zdjęciu: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *