Joanna Domańska: Zapraszam do Zakopanego na 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego centralnym punktem projektu „Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna”. Projekt wpisuje się w obchody jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz w obchody Roku Karola Szymanowskiego – Zakopane 2017.

 

Rok 2017 ogłoszony został przez Radę Miasta Rokiem Karola Szymanowskiego w 135. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci największego kompozytora polskiego I połowy XX wieku, tak bardzo związanego z Zakopanem i kulturą Podhala.

Oprócz 11 koncertów festiwalowych odbędą się prelekcje, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów, wystawy, spektakle teatralne, koncerty oryginalnej i twórczo przetworzonej muzyki góralskiej, by w najróżniejszych aspektach przedstawić fascynującą osobowość Karola Szymanowskiego.

Osią tematyczną jubileuszowego festiwalu są związki sztuki i medycyny. Karol Szymanowski – największy polski kompozytor I połowy XX wieku – od wczesnego dzieciństwa zmagał się z gruźlicą. Walkę z chorobą przegrał w wieku 55 lat. W latach 1930-35 mieszkał na stałe w Zakopanem w willi Atma przy ul. Kasprusie.

Rozkwit sztuki i intensywny rozwój leczenia sanatoryjnego miał miejsce w Zakopanem w czasach, gdy było ono uzdrowiskiem – o historii uzdrowiska opowiadają wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora oraz wystawa plenerowa przy górnej stacji PKL Gubałówka, zorganizowane przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Fundacją „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe S.A. (Wystawy czynne: 30 czerwca – 31 sierpnia).

Inaugurację festiwalu w foyer Teatru Witkacego 22 lipca 2017 uświetni występ jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Meccore String Quartet. Wprowadzeniem do koncertu będzie opowieść pod tytułem ” Karol Szymanowski i Doktor Olgierd Sokołowski – historia choroby i przyjaźni” autorstwa Kuby Szpilki z fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

W festiwalowych koncertach usłyszymy znakomitych artystów polskich i zagranicznych, których występy będą prawdziwą ucztą dla melomanów: repertuarową i artystyczną. Ivo Kahanek (Czechy), jeden z najlepszych czeskich pianistów średniego pokolenia, specjalizujący się w interpretacji muzyki czeskiej, wykona m.in. 4 Scherza Fryderyka Chopina. Skrzypcowe Duo Viennese (Austria) w składzie: Monika Hager i Paweł Zalejski wraz z pianistą Jakubem Tchorzewskim przedstawią utwory Romana Palestra.

Kompozytor uważany za następcę Szymanowskiego został wymazany z historii muzyki polskiej z powodu swoich przekonań. Tę ciekawą postać „kompozytora wyklętego” w czasach PRL przybliży w prelekcji Lech Dzierżanowski – koordynator projektu „Roman Palester”, realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie.

Słuchacze będą mieli również okazję poznać kunszt artystów z Ukrainy. Nazarij Pylatiuk (skrzypce) i Petro Dovhan (fortepian) zaprezentują się w klasycznym repertuarze od Bacha do Skoryka.

Wysłuchamy recitali młodych, obiecujących pianistów: Jakuba Kuszlika (AM Bydgoszcz), Andrzeja Wiercińskiego i Tymoteusza Biesa (AM Katowice), którzy w Galerii Ryszarda Orskiego oprócz utworów Karola Szymanowskiego wykonają największe dzieła światowej literatury pianistycznej (m.in. zabrzmią Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha, III Sonata f-moll J. Brahmsa, Sonata Dantejska F. Liszta).
W Atmie wystąpią z recitalami wokalistki Anna Mikołajczyk-Niewiedział i Anna Radziejewska. Obie artystki mają w swoim dorobku płyty CD z pieśniami Szymanowskiego, docenione nagrodami fonograficznymi.

W Galerii Władysława Hasiora wysłuchamy koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu „3 x Krzeszowiec”. Galeria mieści się w leżakowni dawnego budynku hotelu „Warszawianka”. Leżakownia była przeznaczona do korzystania z „kąpieli słonecznych” w czasach, gdy Zakopane było uzdrowiskiem.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ Orkiestry Kameralnej PR Amadeus 4 sierpnia 2017 w Kościele Św. Krzyża pod batutą swojej legendarnej założycielki i kierownika artystycznego – Agnieszki Duczmal, a także pracującej z Amadeusem od kilkunastu lat dyrygentki Anny Duczmal-Mróz.
Orkiestra Kameralna PR Amadeus to wyjątkowa w świecie orkiestra smyczkowa, założona w 1968 roku.

Zespół, którego siedzibą niezmiennie jest Poznań, występował już w większości krajów europejskich, w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, na Tajwanie i w Japonii. Zagrał jak dotąd setki koncertów w najznakomitszych salach świata, dokonał nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą, m.in. dla francuskiej TF1, japońskiej NHK, niemieckich stacji NDR, WDR, SFB londyńskiej BBC, kanadyjskiej CBC i radiofonii meksykańskiej.

Stałym elementem festiwalu są posiady z muzyką góralską. Posiady odbędą się w najstarszej restauracji w Zakopanem „U Wnuka” (rok założenia 1870), a ich gościem będzie dyrektor artystyczny Warszawskiej Jesieni Jerzy Kornowicz, którego utwór „Sceny z Witkacego” będzie miał swoje prawykonanie na koncercie finałowym festiwalu (4 sierpnia). W Galerii „U Wnuka” będzie też można obejrzeć wystawę grafik Joanny Tumiłowicz „Stabat mater”, inspirowanych arcydziełem Karola Szymanowskiego.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszej widowni: 29 lipca Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa zaprasza na interaktywne spotkanie dla dzieci zatytułowane „Opowieść o Wujciu Karolu”.

Dopełnieniem programu festiwalowego będzie projekcja filmu „Powrót Rogera… czyli …zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92” w kinie studyjnym „Miejsce”. Film opowiada o premierze opery ” Król Roger ” Karola Szymanowskiego w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i jest jednym z pięciu filmów prezentowanych w cyklu „Z Szymanowskim w tle”.

Pozostałe tytuły to filmy w reż. Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza: „Brzezina”, napisanego w Atmie, „Panny z Wilka” – z muzyką Karola Szymanowskiego oraz „Pieśń o nocy. Portret Karola Szymanowskiego” w reż. Piotra Maniury (TVP/BBC) i „Śmierć w Wenecji” w reż. Luchino Viscontiego.

Ponadto festiwalowi 40.Dni Muzyki Karola Szymanowskiego towarzyszą koncerty zespołów Trebunie Tutki (15 lipca – Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza) i Zakopower – w ramach Hej Fest 2017 (19 sierpnia – Scena na Gubałówce), a także spektakl „Zośka” – o niespełnionej miłości Zofii Nałkowskiej do Karola Szymanowskiego, przygotowany przez Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa (8 lipca i 20 sierpnia).

Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

JOANNA DOMAŃSKA

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *