Kto najlepiej zna Konstytucję RP?

 

Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej  uchwaliło Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku. Została przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym 25 maja 1997 roku i podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego 16 lipca 1997 roku.

W roku 2015, kiedy to Polacy wybierali prezydenta, Ewa Landowska, krakowska kaligrafka, otrzymała zlecenie z Kancelarii Sejmu RP na przepisanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z roku 1997. Ozdobny, z benedyktyńską cierpliwością i dokładnością pisany tekst, zajął Ewie trzy miesiące wytężonej pracy.

Jak wspominała, wcześniej nigdy nie miała okazji, by tak dogłębnie poznać ustawę zasadniczą, regulującą cały system prawny państwa polskiego. Ale nie zastanawiała się, kto zostanie prezydentem i kto będzie składał przysięgę, kładąc dłoń na jej dziele.

Nie przepisywała Konstytucji dla określonej osoby, dla niej ważne było jak najlepsze, najstaranniejsze wykonanie tego zaszczytnego zlecenia. Zrobiła to i sprawa na tym powinna się skończyć. Toteż z ogromnym, przykrym zdziwieniem przyjęła ataki i zarzuty wobec siebie, że przepisywała tekst konstytucji dla Andrzeja Dudy.

Ale to już historia. My jesteśmy dumni i zaszczyceni, że ta sama ręka, dzięki której Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ma tak uroczystą formę, n a p i s a ł a nasze logo – proste, finezyjne, znakomicie oddające klimat gór. Tym razem Ewa doskonale wiedziała, dla kogo pracuje.

Dziękujemy Ewo!

Tekst: Ewa Matuszewska

Zdjęcie: Edyta Dufaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *