LHOTSE 1974

LHOTSE 1974: Ten album (po K2 1986 – In memoriam Tadeusz Piotrowski), ponownie zawdzięczamy Danucie Piotrowskiej.

Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej i Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej i Technicznej Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 1996 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Nic więc dziwnego, że górskie osiągnięcia swego męża i pamięć o nim utrwala w postaci wysmakowanych graficznie albumów fotograficznych. Autorami zdjęć w Lhotse 1974 są Tadeusz Piotrowski, Bogdan Jankowski i Danuta Piotrowska. Autorami tekstów – Tadeusz Piotrowski (reportaże publikowane w tygodniku literacko-społecznym Literatura),  Polski Związek Alpinizmu i Komisja Dyscyplinarna PZA.

Kim był Tadeusz Piotrowski? Jerzy Kukuczka w swojej książce Mój pionowy świat tak o nim pisze: (…) Tadek Piotrowski był na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych najwybitniejszym polskim taternikiem, wielkim specjalistą od wejść zimowych, miał na swoim koncie liczne pierwsze przejścia w Tatrach, Alpach i górach Norwegii. Razem z Andrzejem Zawadą dokonali pierwszego zimowego wejścia na Noszak, co było niezwykle cenne, gdyż nikt przed nimi nie wszedł zimą na siedmiotysięczną górę (…)

Noszak został zdobyty przez tę dwójkę w roku 1973. A rok później było Lhotse, które na długie lata wyeliminowało Tadeusza Piotrowskiego z działalności wyprawowej. Śmiercią  Stanisława Latałły, operatora filmowego, został obciążony  tylko on. Dokumenty na ten temat, starannie zebrane i opublikowane przez Danutę Piotrowską, są pasjonującą, a zarazem bolesną  lekturą. Żona nie staje w obronie męża, bo nie znała się na górach, bo nie było  jej przy wypadku. Nie komentuje postępowania dyscyplinarnego, stara się zachować obiektywizm, choć łatwo jej to nie przychodzi. Materiały zgromadzone przez Danutę Piotrowską wskazują, że winy za śmierć Stanisława Latałły nie ponosi tylko jedna osoba. Ta sprawa miała negatywny wpływ na życie całej rodziny i Danuta Piotrowska wciąż o tym pamięta.

Dobrze, że swą pamięć potrafi przekształcić w tak piękny i ciekawy sposób…

Tekst: Ewa Matuszewska

LHOTSE 1974. In Memoriam Tadeusz Piotrowski. Opracowanie: Danuta Piotrowska. Wydawnictwo STAPIS, Katowice 2017.

ZOBACZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *