PKL śmigłowcem sprząta Tatrzański Park Narodowy

W środę,  4 października 2017, na zlecenie Polskich Kolei Linowych,  na Kasprowym Wierchu odbyła się cykliczna akcja sprzątania, zrealizowana przy wykorzystaniu śmigłowca. Tego typu akcja odbywa się raz na kilka lat i pozwala na oczyszczenie trudno dostępnych miejsc z odpadów, nagromadzonych przez wiatr i wodę.
Łącznie zebrano około 3 ton odpadów. Tylko w rejonie Kasprowego Wierchu pracownicy Polskich Kolei Linowych zebrali ich około 1,5 tony. Zostały przetransportowane na polanę Kalatówki i stamtąd zabrane na wysypisko. Były to w większości elementy, które niezależnie od działalności człowieka, silne wiatry i spływająca woda przeniosły w niższe i trudno dostępne tereny.

– Usunęliśmy odpadki nagromadzone przez wiatr i wodę, zalegające w dolinach. często w trudno dostępnych miejscach. By do nich dotrzeć i je przetransportować, wykorzystaliśmy śmigłowiec Mi8 – mówi Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.

Oprócz działań przeprowadzanych przy użyciu śmigłowca, PKL prowadzi całoroczną akcję sprzątania na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego wokół Kasprowego Wierchu.
– Opieka nad środowiskiem naturalnym ma dla Polskich Kolei Linowych kluczowe znaczenie, zwłaszcza, że niektóre z naszych obiektów, są zlokalizowane na terenach objętych ścisłą ochroną, tak jak Kasprowy Wierch. Czujemy się za nie odpowiedzialni, dlatego regularnie organizujemy i finansujemy działania, które pozwalają odpowiednio zadbać o ten teren – dodaje Łukasz Chmielowski.

Firma współpracuje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym od czasu jego powstania. Wszelkie działania w ośrodkach Polskich Kolei Linowych, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na przyrodę, są organizowane w porozumieniu z parkami narodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *