Trebunie-Tutki w Willi Oksza

Trebunie-Tutki to najbardziej znana w Polsce grupa grająca muzykę Podhala. W ostatnich dniach o liderze zespołu, Krzysztofie Trebuni-Tutkce stało się głośno za sprawą usunięcia go z grupy prowadzących Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Sam muzyk zdaje się nie przejmować zbytnio tym faktem i dalej robi to, co jego rodzina od pokoleń robi najlepiej – muzykuje.

 

Podczas Tatrzańskich Musealiów, święta Muzeum Tatrzańskiego, zespół wystąpił na plenerowej scenie obok Galerii Sztuki XX Wieku w zabytkowej Willi Oksza. Muzycy świetnie dopasowali repertuar do miejsca, w którym wystąpili. Zaprezentowali swoje bardziej i mniej znane utwory, opowiadające o góralach i osobach szczególnie zasłużonych dla Zakopanego. A wszystko to okraszone było czasem refleksyjnym, a czasem żartobliwym komentarzem Krzysztofa.

Rodzinny zespół Trebunie-Tutki to pionierzy w tworzeniu muzyki z gatunku world music – muzyki świata w Polsce. Ich muzyczna przygoda z jamajską grupą Twinkle Brothers wpisała się do kanonu nie tylko polskiej, ale i europejskiej muzyki etno. Po niemal 25 latach od pamiętnej płyty „Higher Heights”, Trebunie-Tutki nagrali kolejny krążek word music – tym razem z gruzińskim zespołem Quintet Urmuli.

Na razie wszystko wskazuje na to, że w Zakopanem w najbliższym czasie nie będzie nam dane posłuchać na żywo tej zbierającej fantastyczne recenzje płyty.  Na otarcie łez pozostaje nam koncert w Bukowinie Tatrzańskiej. Widzimy się więc 12 sierpnia podczas Sabałowych Bajań. Koncert odbędzie się na scenie plenerowej przy Termach Bukovina. Obecność obowiązkowa!

Tekst i zdjęcia: Regina Korczak-Watycha/Kronos Media

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *