Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach otwarte!

Od niedzieli, 10 grudnia 2017, zaczyna działalność Treningowe Centrum Lawinowe na Kalatówkach. Jest to już siódma edycja akcji „Lawinowe ABC”.

Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają wszystkich chętnych do korzystania z Centrum Lawinowego na Kalatówkach. Centrum czynne jest codziennie. Można z niego korzystać nieodpłatnie, każdego dnia od świtu do zmierzchu. Od 10 grudnia 2017 do końca marca 2018 w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 9.30 – 14.00 (do końca stycznia) i 10.00 –15.00 (luty – marzec) w Centrum będzie pełnić dyżur przeszkolony przewodnik tatrzański, który objaśni zasady działania Centrum i w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. Na miejscu możliwość testowania różnych modeli detektorów i plecaków lawinowych.

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy na Kalatówki! Od 9.30 do 14.00 będzie można odbyć trening lawinowy z przewodnikiem, skorzystać z różnych modeli detektorów lawinowych, a także przeprowadzić testy plecaków lawinowych Jet Force / Pieps (plecak wypornościowy z napędem elektrycznym) i Mammut.

Treningowe Centrum Lawinowe składa się z konsoli sterującej i zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki.

W zależności od potrzeb możemy wybrać trening Easy (jedna ofiara zasypana), Medium (dwie ofiary), Expert (nie wiemy, ile ofiar jest pod śniegiem). Gdy wykonamy zadanie (zlokalizujemy i wysondujemy „ofiarę”), Centrum da nam sygnał i wyświetli czas, jaki zajęła nam akcja.

Centrum kupiono pięć lat temu w ramach akcji „Lawinowe ABC” dzięki zaangażowaniu PZU.

Akcja „Lawinowe ABC” odbywa się już po raz siódmy. Jej celem jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa turystów działających zimą w górach. Organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy z TOPR. Partnerem głównym jest PZU. Partnerzy: Pieps, Ortovox, Mammut, Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego.

Szczegóły: www.lawinoweabc.pl

Tekst: Agnieszka Szymaszek/TPN
Zdjęcia: Bogusława Filar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *