Wakacje 2017: Góry wciąż przyciągają

Wędrówki górskimi szlakami, spacery po miejscowościach turystycznych, poznawanie lokalnej kultury, historii i kuchni – tak najchętniej spędzamy czas w polskich górach.

 

Piękne widoki, świeże powietrze i wyjątkowy mikroklimat, ale też ważna jest infrastruktura i dodatkowa oferta regionu – dobre restauracje i hotele, atrakcje kulturalne i sportowe.

Z badania Polskich Kolei Linowych, przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika, że co piąty Polak planuje w tym roku wyjechać na urlop w polskie góry. Niemal dwie trzecie spośród tych osób (64 proc.) chce w tym czasie wędrować szlakami turystycznymi, ponad połowa (53 proc.) spacerować po okolicznych miejscowościach, a 46 proc. odkrywać lokalną kulturę, historię i kuchnię.

Widoki jak marzenie

Polacy wyjeżdżają w góry przede wszystkim po to, aby podziwiać piękne widoki i oddychać świeżym powietrzem – tak zadeklarowało aż 76 proc. uczestników badania PKL. Dobrej jakości oferta restauracyjna, komfortowe miejsca noclegowe i dodatkowe atrakcje, między innymi koleje górskie czy parki linowe, są ważne dla 30 proc. badanych. Co ciekawe, respondenci w wieku powyżej 50 lat częściej poszukują w górach ciekawej oferty restauracyjnej i hotelowej.

Sporty ekstremalne, takie jak loty na paralotni czy downhill (odmianę kolarstwa górskiego) chce uprawiać tylko 8 proc. badanych, ale już 27 proc. planuje rekreacyjną jazdę na rowerze, zaś 11 proc. urlopowiczów liczy, że w trakcie wyjazdu będzie mieć szansę na udział w koncercie popularnej gwiazdy.

Koleją w góry

Aż siedmiu na dziesięciu wyjeżdżających w góry chce skorzystać z kolei linowych, wwożących na szczyty. Decydują się na to przede wszystkim dlatego, by zaoszczędzić czas – odpowiedziało tak 35 proc. zapytanych. Prawie jedna trzecia badanych wjazd koleją traktuje po prostu jako atrakcję turystyczną. Niemal trzech na dziesięciu ankietowanych wskazało, że taka podróż ułatwi im podziwianie widoków – nie mają kondycji lub możliwości, żeby samodzielnie wejść na górę.

Co robimy na szczycie?

Pieszo lub koleją – niezależnie od tego, jak zdobędą szczyt, urlopowicze na górze chcą przede wszystkim relaksować się i opalać (wskazało na to 56 proc. respondentów). Prawie tyle samo osób (55 proc.) planuje robić zdjęcia i filmy, dokumentujące wycieczkę, a 32 proc. skorzystać z oferty schroniska lub restauracji.

Polacy w góry!

Największa grupa spośród deklarujących wyjazd w góry w te wakacje, wybiera się tam na tydzień – 44 proc. Na dwa tygodnie lub dłużej wyjechać planuje 28 proc. Dla co piątego badanego optymalny czas to przedłużony weekend (kilka dni). Okazuje się, że taki pobyt jest wyjątkowo atrakcyjny dla osób w wieku 50-59 lat (wybrało go aż 40 proc. zapytanych w tej grupie wiekowej). Większość osób, które deklarują wyjazd w góry w te wakacje, bywa na południu kraju regularnie – 42 proc. raz w roku, a 17 proc. kilka razy w roku.

Metoda badania

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych S.A., w kwietniu 2017 r. metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), z odpowiedziami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, na próbach losowo – kwotowych 1100 i 500 osób, stanowiących liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS).

Na zdjęciu: Panorama z Gubałówki. Fot. Marcin Nowak

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe PKL

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *