Wystawa „Góry-Morze, Morze – Góry”

Od 15 grudnia 2017 do 4 lutego 2018 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego trwać będzie interdyscyplinarna wystawa, prezentująca twórczość artystek mieszkających na Podhalu i w Trójmieście.
Zakopane reprezentować będą Ewa Dyakowska – Berbeka, Agnieszka Rokicka, Anna Schumacher, Paulina Siedlarz i Paula Solańska.
Ich twórczość będzie można skonfrontować z pięcioma artystkami z Trójmiasta: Martą Branicką, Małgorzatą Kręcką – Rozenkranz, Grażyną Kręczkowską, Katarzyną Swinarską i Marią Targońską. Kuratorki wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny (Góry) i  Grażyna Tomaszewska-Sobko (Morze).

Zawarta w tytule wystawy filozoficzna zbieżność przeciwieństw jest świadomą próbą artystycznego przedstawienia równoczesności przeciwnych zdarzeń, postaw i tendencji estetycznych. „Morze i góry” – dwa bieguny, dwa synonimy skrajności pojęć, dwa odrębne środowiska artystyczne, dwie odrębne linie zamykające lub otwierające horyzonty.

Dychotomia, która w wymiarze estetycznym nie ogranicza, a inspiruje i rozwija. „Góry i morze” – zestawienie twórczości artystek z „antypodów” geograficznych polskiej sztuki współczesnej, pozwala poszukiwać w różnorodności postaw i estetyk tego, co wspólne, co jednoczy w buncie i afirmacji.

Świadomy wybór kobiet tworzących, ze środowiska trójmiejskiego i zakopiańskiego, nie posiada żadnych łatwych kontekstów, związanych z nurtami społecznymi tzw. female art. Co je łączy? Jaka energia przyciąga obydwa bieguny? Kryterium doboru stanowi jedynie wartość artystyczna, która nie jest zdeterminowana płcią, ani obowiązującymi trendami.

Na zdjęciu: praca Anny Schumacher

WIĘCEJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *