Wystawa poplenerowa: AKLIMATYZACJA

Sobota, 21 października 2017, godz. 19.00, Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b.

Międzynarodowy Plener Artystyczny im. Anny Górskiej, organizowany przez Annę Schumacher od 2014 roku, zdążył się już wpisać w tradycję Muzeum Tatrzańskiego. Jesień rezerwujemy na wystawę, która jest wyjątkowa pod wieloma względami.

Plener odbywa się w niezwykłym miejscu, w schronisku górskim w Dolinie Chochołowskiej, projektowanym przez Annę Górską. Do współpracy zostali zaproszeni artyści z Czech, Słowacji, Niemiec i Polski.

Twórców otacza niczym nieskrępowana natura, mają z nią bardzo bliski wręcz organiczny kontakt. Jednocześnie są zmuszeni do przejścia bardzo krótkiego okresu a k l i m a t y z a c j i i podjęcia artystycznych działań w zastanej przestrzeni.

Wystawa prezentowana w Galerii Władysława Hasiora powstała w niecodziennej pracowni, w niecodziennych okolicznościach. Jest opowieścią o wypełniających pamięć wrażeniach z obcowania ze zmiennymi stanami pogody i przyrodą.

Taki kontakt uczy jak docenić to, co na pozór oczywiste, jak wyjść poza schemat myślenia, że to. co nas otacza jest nam dane raz na zawsze, niezmienne i przynależne nam. Wielość gatunków roślin, niezliczone kształty kamieni i skał, woda i zmienne nastroje aury, znajdują swoje odbicie w różnorodnych środkach wyrazu, jakimi posługują się sami artyści. Są wśród nich tacy, którzy wykorzystują naturalne walory estetyczne drewna czy granitów, są również tacy, którzy tłumaczą swoje doznania za pomocą farb i płótna.

Powstające podczas pleneru rzeźby, instalacje i obrazy są dopełniane rysunkami o tematyce ekologicznej z cykli „Aklimatyzacja” i „Ogrody” autorstwa Anny Górskiej.

Tekst: Julita Dembowska/ Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

Na zdjęciu: obraz  Jireho Kubelki „To nie sen”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *