Zakopane: „Brzezina” Iwaszkiewicza i Wajdy

Trwają obchody jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

 

Obchody rozpoczęło otwarcie dwóch wystaw: wernisaż grafik Joanny Tumiłowicz w Galerii „U Wnuka” 30 czerwca i wernisaż wystawy „Polskie Davos” w Galerii Władysława Hasiora 1 lipca..

Najbliższe wydarzenie jubileuszowego projektu Towarzystwa „Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna” to projekcja filmu „Brzezina” w reżyserii Andrzeja Wajdy 5 lipca o godz. 19.00 w kinie studyjnym „Miejsce” przy ul. Orkana 2.

Film oparty jest na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Opowiadanie zostało napisane podczas pobytu w Atmie, gdy pisarz (prywatnie kuzyn kompozytora) przebywał w gościnie u Szymanowskiego.

Akcja tego kameralnego dramatu rozgrywa się na przełomie zimy i wiosny, w leśniczówce, otoczonej przepiękną brzeziną. Do leśniczego Bolesława przyjeżdża ciężko chory na gruźlicę brat Stanisław, by u niego spędzić ostatnie miesiące życia. Bolesław, mieszkający po śmierci żony z córką Olą i gosposią Maliną, nie potrafi przyzwyczaić się do ekstrawaganckiego stylu brata, który chce czerpać z życia do ostatniej chwili. Rozpoczyna się podświadoma, uczuciowa rywalizacja obu braci.

„Brzezina” znalazła się na liście 10 najlepszych polskich filmów w historii kina w wyborze dokonanym przez Jerzego Stuhra na VIII Festiwal Klasyki Filmowej. Realizatorzy filmu wzorowali się na malarstwie Jacka Malczewskiego. Projekcję filmu poprzedzi prelekcja Kuby Szpilki z fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, wskazująca na zakopiańskie konteksty związane z osobą Karola Szymanowskiego.
Wstęp wolny. Szczegóły TUTAJ

Po seansie zapraszamy do skosztowania ulubionych potraw Szymanowskiego, które serwują dla Państwa restauracje Staro Izba i Gazdowo Kużnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *