Zakopane: Czyste Tatry i Blok Górski

W piątek,30 czerwca i w sobotę,1 lipca 2017 wolontariusze z całej Polski zbiorą się w Zakopanem podczas 6. edycji projektu Czyste Tatry.

 

Rafał Sonik, organizator akcji, wspólnie z ambasadorami i wolontariuszami projektu wyruszy na tatrzańskie szlaki, by posprzątać to, co zostawili po sobie mniej eleganccy turyści. W wielkim finale, dla wszystkich miłośników czystych Tatr, zagra zespół Blue Cafe. Szykuje się także bicie rekordu Guinnessa!

W ramach Bloku Górskiego będziemy mogli posłuchać prelekcji Janusza Majera i Jana Krzeptowskiego z Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także obejrzeć dwa ciekawe filmy. Poniżej program Bloku Górskiego, na który zapraszamy 30 czerwca 2017 w godz. 18.30 – 22.00.

Jan Krzeptowski: „Leave no Trace” 
Góry to niesamowite zjawisko przyrody. Potężne, monumentalne, piękne. Przyciągają tysiące turystów – w szczycie sezonu po Tatrach spaceruje ich nawet 40 tysięcy. Przy takiej masie ludzi trudno skutecznie chronić nasze góry. Dlatego wszyscy musimy o nie dbać i zachowywać się tak, jakby nigdy nas tam nie było.

Idea „Leave No Trace” powstała w Stanach Zjednoczonych i rozprzestrzenia się na cenne przyrodniczo obszary świata. Stosowanie kilku prostych zasad zmniejszy nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne i pozwoli zachować wiele pięknych miejsc dla naszych dzieci i wnuków.

Janusz Majer „: Cele wspinaczkowe i eksploracyjne w górach Azji”Janusz Majer to alpinista, himalaista i podróżnik. Od 23 listopada 2013 szef programu „Polskie Himalaje”, którego częścią został program Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.

W prezentacji pokaże atrakcyjne cele wspinaczkowe w Himalajach, Karakorum, wschodnim Tybecie i górach Chin. Panuje powszechna opinia, że wszystko na naszej Ziemi zostało już odkryte i poznane. Istnieją jednak takie miejsca w górach Azji, gdzie jeszcze nikt nie dotarł i ich nie opisał.

FILMY

„China Jam”. Reżyseria: Evard Wendenbaum, Belgia 2014, 25 min.

W ciągłych poszukiwaniach dziewiczych, potężnych ścian wspinaczkowych, kochający przygody Sean Villanueva O’Dricoll, Nicolas Favresse, Stephane Hanssens i Evrard Wendenbaum, we wrześniu 2013 roku wyruszają do odległej doliny na zachodzie Chin.

Tam znaleźli fantastyczny, 1200-metrowy, pionowy filar skalny, wieńczący 5842 m szczyt. Na tej ścianie skalnej doświadczyli srogich burz śnieżnych i trudnych warunków, mimo to przez cały czas dobrze się bawili i grali nierealne sesje muzyczne.

Po czternastodniowej walce wreszcie zdobyli wierzchołek, tylko po to, żeby uświadomić sobie, że marzenia można realizować zarówno siedząc na kanapie w domu, jak i w najbardziej niezwykłych sytuacjach!

„Loop”. Reżyseria: S.Paulsen, Norwegia 2005, 77 min.

„Loop” nie jest filmem o tematyce wspinaczkowej, nie skupia się też na ekstremalnych wyczynach sportowych w górach, aczkolwiek je pokazuje. To film o człowieku i jego postawie wobec życia i przemijania. O dociekaniach sensu i wartości egzystencji.

Temat przedstawiony został na przykładzie kilku bohaterów, z których każdy wybrał własną drogę. Co łączy strażaka spędzającego wiele tygodni w samotności na wieży stojącej wśród lasów, wspinacza, który po pokonaniu ekstremalnie trudnej drogi wykonuje skok BASE, dwóch „wyluzowanych” rybaków – narciarzy, a także starszego filozofa i ekologa?

Więcej szczegółów na www.czystetatry.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *