Zakopane: Debata na temat zabytków

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zaprasza na debatę publiczną ZAKOPANE – PROBLEM KONSERWATORSKI (część II). Debata odbędzie się w środę, 10 maja 2017, o godz. 15.00 w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13.

W debacie weźmie udział Wojewódzki Konserwator Zabytków dr inż. arch. Jan Janczykowski. Podczas debaty organizatorzy zamierzają poruszyć następujące tematy:

1. „Turnia” – obiekt wstydliwy. Czas rozwiązać ten problem!

2.  Kaplica Królowej Apostołów – niechciana i zapomniana. Co dalej z jej częściami, złożonymi w leżakowni na terenie parku starostwa tatrzańskiego (d. Zakładu Wodoleczniczego dr. Andrzeja Chramca)?   

3. „Sanato” przy ul. Wierchowej 1 – czy jest zagrożone? Czy zostanie wpisane do rejestru zabytków?

4. Wpisywanie innych obiektów do rejestru zabytków: plany Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie i Nowym Targu, propozycje i wnioski ze strony MKZ i TOnZ, formy współpracy w tym zakresie.

5. Współpraca Miejskiego Konserwatora Zabytków  i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

6.  Przypadek „Ros-Ami” – bezprecedensowe wyburzenie budynku bez pozwolenia na rozbiórkę i uzgodnienia konserwatorskiego. Jaka lekcja płynie z historii tego budynku?

7. „Bristol” i „Warszawianka” – przykłady przytłaczającej odbudowy i rozbudowy  konserwatorskiej. Jak tego uniknąć w przyszłości?

8. Inne zagrożone obiekty o cechach zabytkowych: wille „Stefa” i „Borek” przy ul. Jagiellońskiej 6 i 10 – czy jest szansa na ich uratowanie?

9. Gminny Program Ochrony Zabytków – czym właściwie jest i dlaczego jest potrzebny Zakopanemu?

10.   Pomniki Historii – szansa dla ważnych obiektów w Zakopanem? Propozycja uznania za Pomnik Historii obszaru Starego Kościółka wraz z kaplicą Gąsieniców i cmentarzem oraz obiektów w stylu zakopiańskim. Jaka jest perspektywa wsparcia finansowego dla obiektów objętych tym zaszczytnym mianem?   

Debatę objął honorowym patronatem Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *