Zakopane: „Polskie Davos” i Trebunie-Tutki

W sobotę 15 lipca 2017 Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza na kolejne wydarzenia związane z obchodami jubileuszu 40-lecia swojej działalności. Wydarzenia te, przygotowane we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, są częścią Tatrzańskich Musealiów 2017.

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „POLSKIE DAVOS”
Sobota, 15 lipca, godz. 12.00
Galeria Władysława Hasiora
ul. Jagiellońska 18b

Wystawa  jest częścią projektu Karol Szymanowski i klimatyczne Zakopane. Sztuka i medycyna, a jednocześnie prologiem zbliżającego się festiwalu 40. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego,  który odbywać się będzie 22 lipca – 4 sierpnia 2017.

Osią tematyczną jubileuszowego festiwalu są związki sztuki i medycyny. Karol Szymanowski – największy polski kompozytor I połowy XX wieku – od wczesnego dzieciństwa zmagał się z gruźlicą. Walkę z chorobą przegrał w wieku 55 lat.  W latach 1930-1935 mieszkał na stałe w Zakopanem w willi Atma przy ul. Kasprusie.

Po wystawie poświęconej historii leczenia gruźlicy w Zakopanem, lekarzom, kuracjuszom, sposobom uzdrawiania oprowadzać będzie Kuba Szpilka – ekspert i jeden z jej twórców. Zakopane pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku było jednym  z wiodących ośrodków walki gruźlicą, która przywiodła pod Tatry wielu znakomitych  ludzi mających ogromny wkład w urbanistyczny kształt miasta, a także wpływających na jego architekturę oraz na przemiany społeczne.

KONCERT ZESPOŁU TREBUNIE-TUTKI
Sobota, 15 lipca, godz. 20.00
Scena plenerowa przy Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza
ul. Zamoyskiego 25

Koncert zespołu Trebunie-Tutki,  zatytułowany „Tatrzańskie Inspiracje”,  jest głównym punktem programu Święta Muzeum Tatrzańskiego. Klimatyczna muzyka przeniesie słuchaczy do źródeł tradycji góralskiej, a we wspomnieniach pojawią się, między innymi, postacie związane z Muzeum Tatrzańskim – Tytus Chałubiński i Juliusz Zborowski. Koncert jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody Roku Karola Szymanowskiego.

Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza również do oglądania wystawy plenerowej Uzdrowisko Zakopane przy górnej stacji PKL Gubałówka. Fotografie składające się na ekspozycję ukazują dawne Zakopane. Przedstawiają stację klimatyczną, słynne sanatoria, lekarzy i chorych twórców, przebywających w uzdrowisku, w którym walczono z epidemią gruźlicy.

Obie wystawy  zorganizowane zostały przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Fundacją „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Mecenasem wystaw są Polskie Koleje Linowe  S.A.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *